cam-morin-gTb46ltlKOI-unsplash.jpg

Krizi by mohla podle odborníků vyřešit přestavba menších bytů na více místností

Vážení čtenáři, milí klienti,

byty o méně metrech čtverečních, ale zároveň o více místnostech, by byly momentálně ideálním řešením pro mnohé zájemce o bydlení. Nižší výměry bytů by totiž mohly snížit finanční nedostupnost bydlení. Zájemci o byt by ušetřili na koupi či nájmu, na energiích za provoz větších prostorů a současně by si mohli dovolit dispozice, které nejvíce požadují. Shodli se na tom experti napříč stavebním spektrem na  debatě o budoucnosti nájemného bydlení v České republice. Podle některých by ale šlo takto přestavět pouze starší byty. Výstavbě nových bytů o podobných parametrech brání developeři i zároveň stavební legislativa.

Podle analytika developerské společnosti JRD Real Estate Adama Greguše však Češi, Moravané a Slezané poptávají z různých důvodů byty o větších dispozicích. Ty jsou ale finančně nákladnější a méně dostupné. Ideálním řešením by tak podle odborníků byla výstavba bytů o počtu místností 3+KK a více, ale o méně metrech čtverečních. „Pražský bytový fond tvoří podle mých odhadů ze 60 až 70 procent byty o dispozici 3+KK a více. Developeři přitom v posledních pěti až deseti letech stavěli zejména dispozice 1+KK a 2+KK. My se proto díváme na to, aby projekty, které chceme poskytnout k pronájmu, byly architekty snadno transformovatelné a aby bytový fond byl efektivní a zároveň užitný,“ sdělil Greguš na diskusi. Trend zmenšování bytů potvrdila rovněž architektka společnosti Capexus designující interiéry budov Erika Bohatá.

Taktéž podle Martina Němce, architekta a spoluzakladatele ateliéru ADNS architekti, je možná přestavba menších bytů na jednotky s přidaným počtem obytných místností. Muselo by ale jít o starší koncové, např. rohové byty, které mají dvě nebo tři fasády orientované na vícero světových stran. Současně ale dodal, že nová výstavba menších bytů o vícero místnostech momentálně není zcela reálná. Brání jí totiž požadavky developerů a podmínky uvedené ve stavebním zákoně, podle kterého by se tím vytvořily pouze nekolaudované jednotky. „U bytu 3+KK musí mít obývací pokoj minimální plochu 16 metrů čtverečních, ložnice pro dvě osoby 12 m2 ložnice a místnost pro jednu osobu osm metrů čtverečních. Minimální šířka místnosti musí být 3,30 metru. Současně s tím je nutno splnit požadavek na denní osvětlení každé místnosti, který definuje, zda lze místnost považovat za obytnou. Ve výše uvedeném příkladu má obývací pokoj jen 15 metrů čtverečních, což by ovšem bylo u výstavby nového bytu v rozporu se zákonem,“ uzavřel Němec.

 

autor článku: Mgr. Petr Jezdinský (za využití JRD Real Estate, ADNS architekti a ČTK)

Předchozí článek Další článek